MASAL ANLATICILIĞI NEDİR?

Masal dünya kurulduğundan beri vardı. İnsanoğlu merakının peşinden koşarken dünyayı keşfetmek istedi. Bulutları yıldızları, kaybolup yeniden çıkan yaprakları, birbirini takip eden mevsimleri anlamak istedi. Evrensel yasaları anlamaya çalıştı. Mükemmele işleyen düzene hayran oldu ve onu anlatmak istedi.

Anlatıcı kendinden bir şeyler kattı, bilgisi yetmediğinde hayalini, düşünü kattı mesela. Dünyanın nasıl kurulduğunu, yıldızların nasıl parladığını anlatırken anlatıcıların yıldızları parladı. Nasıllı sorular efsaneleri, mitleri derken masalları doğurdu. Anlatının gücü, sihiri, büyüsü onu kutsal yaptı. Ona özel ritüeller, törenler oldu. Herkese anlatılmadı bazıları ve de her zaman. Özel anlatılar için özel mekanlar seçildi. Kelimenin büyüsü anlatıcını dilinden çıkıp dinlenin gönlünü tutuşturdu o günden beri masallar var.

Ta o zamandan günümüze değişmeyen şeyler var masallarda;
Masalın aynı halkanın içerisinde birleştirici gücü
Doğayı, çevreyi fark etme ve ona saygıyı hatırlatma gücü
Eğlendirme, rahatlatma, neşe verme gücü
Bedensel ve ruhsal farkındalığı artırma gücü
Başkalarının da var olduğu bir dünyada yaşadığımızı anlatma gücü

MODERN MASAL ANLATICILIĞI

Kutsal kabul edilen mitlerden masallara doğru yolculuk günümüzde farklı bir aşamaya gelmiştir. Modern anlatıcı artık sadece yaşadığı coğrafyanın değil bütün dünya masallarına ve onların anlatış özelliklerine ulaşıp masalını anlatmaktadır. Sözel anlatılarda hem var olan bu devri daim günümüz anlatıcısını daha evrensel yapmıştır. Son zamanlarda masallara olan ilgini sebebini de biraz bu olarak görmek lazım. Farklı dünyaların masallarını keşfeden araştıran anlatıcılar hem anlatılarını zenginleşmekte hem de masalın bütün kültürlerdeki önemini hissederek yollarına devam etmektedir.

MASAL ANLATICILIĞININ KİMLERE FAYDA SAĞLAR?

Bu eğitimi alanlar hikâye masalların sihirli gücünün nereden geldiğini öğrenerek bu bilgiyi hayatlarına geçirebilirler. Çocuklarını yetiştirirken daha doğru masallar seçebilir bu alandaki bilgisini artırabilirler. Etkili bir terapi aracı olarak seanslarda koçlar, danışmanlar, psikologlar kullanılabilir. Ayrıca sunum yaparken, ders anlatırken, pazarlama yaparken masalların gücü etkili ve güçlü bir iletişim kurmanızı sağlayacaktır. Bunlar gibi pek çok sebep sizi masal anlatıcılığı etkinlikleri arayışına itmelidir.

Masal Anlatıcılığı Eğtimini Kimler Alabilir

Öğretmenler
Konuşmacılar
Sosyologlar
Avukatlar
Koçlar
Kişisel gelişimle ilgili olanlar
Ebeveynler
Pazarlama departmanında çalışanlar